Wszystko o krawatach

Istnieją trzy teorie na temat tego, kiedy zaczęto nosić krawaty. http://foxblog.pl/index.php/produkty-2/krawaty-w-prl-u/ Jedni twierdzą, że krawaty był noszone już w III wieku przed naszą erą przez chińskich wojowników, z tym, że miały one postać chusty wiązanej na szyi. Druga teoria głosi, że krawaty wynaleziono przez Rzymian, a poparciem tej teorii mają być płaskorzeźby z 113 roku, wykonane na kolumnie Trajana. W tym przypadku krawatami miały być szle wiązane w supeł na szyi by chroniły przed chłodem. Trzecia teoria wskazuje, że popularność krawat zyskał dzięki chorwackim żołnierzom, którzy wspierali francuską armię w czasie wojny trzydziestoletniej.

Wtedy owe chusty noszone przez Chorwatów spodobały się Ludwikowi XIV, wielkiemu miłośnikowi mody. Bez względu skąd wywodzi się tak naprawdę, od wielu wieków stanowi uzupełnienie eleganckiego męskiego stroju. Do niedawna w naszym kraju jego oficjalną nazwą był męski zwis, była to niezbyt udana próba odcięcia się od zachodniego nazewnictwa. Tak czy inaczej, był obowiązkowy na wszystkich uroczystościach państwowych, rodzinnych, kościelnych a także w pracy, w przypadku osób piastujących wysokie stanowiska.

Współcześnie nie wiele się w tym względzie zmieniło. Wciąż urzędnicy państwowi, bankierzy, oraz przedstawiciele wielu innych zawodów, do pracy obowiązkowo muszą chodzić „po krawatem”, często jest to krawat firmowy. Na uroczystościach rodzinnych, bankietach, krawaty już są mniej wymagane, coraz częściej zastępowane są apaszkami czy muchami. Nie zmienia to jednak faktu, że to wciąż krawat stanowi prawdziwe podkreślenie męskiej elegancji.

Krawat nosi się do koszuli zapiętej pod szyję. Kolorystycznie dobiera się go do koszuli, powinien być od niej o przynajmniej toń ciemniejszy. Jeżeli koszula ma deseń lub gdy to krawat ma wzór, jeden z kolorów wzoru powinien harmonizować z barwą drugiego elementu. Idealnie sprawdza się zawsze wtedy, gdy wymagany jest elegancki strój. Tu jednak warto pamiętać, że do marynarek sportowych, mniej oficjalnych raczej nie powinno się zakładać krawata, ewentualnie zakłada się wtedy krawat typu śledź, najlepiej skórzany. Ogólnie obecnie jednak przyjmuje się, że w przypadku mniej oficjalnych okazji, z krawata po prostu się rezygnuje, czasem zastępując go apaszką a czasem po prostu rozpinając jeden guzik koszuli pod szyją.

Zobacz Podobne Artykuły