Wady rozwojowe u dzieci, szczególnie chłopców to bardzo delikatny temat. Szczególnie, gdy dotyczy to narządów płciowych. U jednego na 400 chłopców wykrywa się wadę rozwojową cewki moczowej. Najlepiej, gdy spodziectwo kliknij ,jest leczone już w pierwszym roku życia. W tym wieku chłopcy znacznie lepiej znoszą zabiegi związane z rekonstrukcją długości cewki czy żołędzia. Po pierwsze, dolegliwości pooperacyjne nie utrwalają się w ich pamięci, nie pozostawiając traumy.
U starszych chłopców nie sam zabieg, ale właśnie wymiana opatrunków, dolegliwości związane z cewnikowaniem prowadzą do urazów psychicznych, które mogą się później odbić w dorosłym życiu. To dlatego takie zabiegi przeprowadza się u jak najmłodszych dzieci. Urologia dziecięca to bardzo delikatny temat, nie tylko ze względu na same dzieci, bardzo to działa demotywująco również na ich rodziców. Działa tu również fakt, że czasem coś co wygląda na dość prosty przypadek spodziectwa, okazuje się znacznie trudniejszy, szczególnie w leczeniu. Bardzo często dochodzi tu do powikłań, zarówno takich, w kilka miesięcy po zabiegu, jak również w kilka lub kilkanaście lat po zabiegu.
Wśród najpoważniejszych jest stulejka sprawdź tutaj , która może doprowadzić do wykrzywiania się prącia. Jest to związane z tym, że cewka moczowa nie nadąża za rozwojem prącia. W dorosłym życiu takie powikłania mogą prowadzić do zaburzeń w pożyciu seksualnym czy problemów z oddawaniem moczu. Na odcinku rekonstruowanym może dochodzić również do zwężenia cewki. Dlatego, nawet gdy nic nie budzi obaw, należy co dwa lub trzy lata przeprowadzać badania kontrolne, które pomogą szybko rozwiązać problem, nim stanie się on poważniejszy. Najwięcej powikłań zagraża, gdy leczenie było prowadzone etapowo, poprzez kilka zabiegów rozłożonych w czasie.