Walka ze stłuczeniami i naciągnięciami mięśni

Naciągnięcie mięśni jest wyjątkowo bolesną dolegliwością, jaka związana jest z przewlekłym bólem. Naciągnięcia (naderwania) mięśni są to urazy niewielkiej ilości włókien mięśniowych albo ścięgien, pojawiające się na skutek dynamicznych ruchów, wtedy kiedy mięśnie są zbyt rozciągnięte. Można wymienić trzy stopnie naderwania mięśni. Pierwszy stopień naciągnięcia mięśni jest to łagodna dolegliwość nieograniczająca sprawności, ból ustępuje dosyć prędko. Drugi (umiarkowany) stopień naciągnięcia mięśni cechuje to, że niemożliwe jest wykonywanie skomplikowanych ruchów. Może także pojawić się obrzęk oraz sinienie skóry. Trzeci stopień naderwania mięśni to ciężkie obrażenia, wywołujące niezwykle silny ból, nieustającymi skurczami mięśni, obrzękiem, a także występowaniem siniaków. Jak rozpoznać czy mamy naciągnięty mięsień? Towarzyszy mu zazwyczaj kłujący ból, nasilający się podczas ucisku. Zaś naciągnięcie ścięgien i więzadeł objawia się ostrym bólem podczas zginania i prostowania stawu.

Stłuczenie jest urazem tkanek miękkich, dochodzi do naruszenia tkanki podskórnej lub mięśni oraz do wylewu krwi do tkanek. Najczęściej stułczeń nabawiamy się podczas upadku lub nagłego uderzenia. Jeśli dojdzie do stłuczenia to charakterystycznymi objawami są obrzęk, sinienie i oczywiście ból. Może także pojawić się krwiak. Najczęściej dochodzi do stłuczenia kolan i rąk. Na stłuczenia narażone są opuszki palców. Wyjątkowo dotkliwe są stłuczenia małego palca dłoni oraz kciuka, a także krwiaki znajdujące się pod paznokciami. W jaki sposób przeprowadzić stłuczenie leczenie? Stłuczony fragment ciała powinien zostać unieruchomiony, należy robić zimne okłady, jakie złagodzą ból.

Zwyrodnienia stawów to zmiany chrząstki stawowej. Cierpiący na zwyrodnienia odczuwają sztywność stawów, jaka może trwać dłużej niż 1/2 h (ta dolegliwość pojawia się z reguły rano). Podczas wykonywania jakichkolwiek ruchów, ból się nasila. Zwyrodnieniowe bóle w stawie biodrowym koncentrują się w pachwinie i z przodu (albo z boku) uda. Wskutek przykurczu w stawie może dochodzić do skrócenia kończyny.

Zobacz Podobne Artykuły