Wczesne rozpoznanie łuszczycy stawowej jest niezwykle ważne. Chodzi głównie o to, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. Leczenie niestety nie jest w stanie doprowadzić do całkowitego zaniku choroby (i braku jej powrotu). Leczenie ma na celu zapanować nad chorobą i nie dopuścić do jej dalszego rozprzestrzeniania się.
Łuszczyca stawowa ma objawy bardzo podobne do tych, jakie występują przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Choroba atakuje przede wszystkim stawy kończyn dolnych i górnych. Łuszczyca stawowa dotyka przeważnie stanów kolanowych, skokowych oraz międzypaliczkowych. U wielu chorych występują także zmiany w obrębie stawów biodrowo – krzyżowych oraz w kręgosłupie.
W stawach gromadzi się płyn co powoduje zaczerwienienie i obrzęk zmienionych stawów. Niestety łuszczycy stawowej towarzyszy ból stawów oraz ich zesztywnienie. Zdarza się także (w cięższych przypadkach), że zostają zniekształcone palce. U niektórych chorych początkowi choroby towarzyszy gorączka.
Warto zaznaczyć, że sam przebieg łuszczycowego zapalenia stawów nie jest zależny od łuszczycy skóry. Nawet jeśli występują nasilone objawy łuszczycy skóry – nie oznacza to wcale, że dojdzie do pogorszenia objawów łuszczycy stawowej. Ciężkie objawy jednego z rodzajów łuszczycy nie ma wpływu na objawy na drugi. Właśnie z tego względu oba rodzaju łuszczycy (stawowa i skóry) powinny być leczone oddzielnie.
Ból związany z łuszczycowym zapaleniem stawów bywa niezwykle dokuczliwy, czasami wręcz nie do wytrzymania. Taki ból utrudnia codzienne funkcjonowanie, właśnie dlatego tak ważne jest, aby chorobę stale kontrolować. Niestety niektóre rodzaje łuszczycowego zapalenia stawów mogą powodować zwyrodnienie stawów. Przeważnie dotyczy to stawów dłoni oraz stóp.