Głogów – podziemne miasto skarbów

Od 1000 lat przez Głogów przewijali się kupcy z całej Europy – miasto to było jednym z głównych punktów na szlaku handlowym Odry. Dlatego do dziś kryje wiele niezbadanych tajemnic. Jadąc do Głogowa warto sprawdzić obecne ceny zlota, bowiem przez archeologów nazywany jest on „miastem skarbów”. To jedno z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 845 roku. Założony został najprawdopodobniej przez słowiańskie plemię Dziadoszan, a później odbity przez Mieszka I. Na przestrzeni wieków przez gród przewijali się różni ludzie. Wielu z nich zostawiło cenne rzeczy, między innymi złoto. skup Warszawa na pewno byłby nimi zainteresowany.

Od ponad 20 lat członkowie zespołów badawczych zajmują się badaniami miasta. Przez ten czas na jego terenie odnaleziono wiele kosztownych przedmiotów, jak np. szkło z XIII wieku, kolekcje broni myśliwskiej, sakiewkę z XVI wieku itp. Jednak największego odkrycia dokonano w 2004 roku – znaleziono skarb pod posadzką w jednej z dawnych kamienic. Zawierał on łącznie aż 6 tysięcy przedmiotów! Znajdowało się w nim m.in. fragment złotego łańcucha, 274 złote monety, 439 srebrnych monet oraz talarów. Skarb pochodził najprawdopodobniej z 1960 roku – z czasów tuż po wojnie trzydziestoletniej, podczas której Głogów był twierdzą obronną.

Jeśli wybierasz się na poszukiwanie skarbów w Głogowie, musisz wiedzieć, że złoto cena uncja są bez znaczenia, gdyż wszystkie odnalezione skarby od razu przechodzą we własność Państwa. Najsłynniejszy i największy skarb Głogowa odkryli przypadkiem działkowicze 23 października 1987 roku. Zawierał on 20638 monet – całych oraz fragmentów (wśród nich 31 typów monet datowanych na początek XIII wieku). Oprócz tego znajdowało się tam także 7 srebrnych sztabek i grudka srebra. Łączną wartość odkrytego skarbu szacowano na 34 grzywien wagowych. Pod względem liczby monet jest to największe tego typu znalezisko w Polsce.

Skarby odkryte w Głogowie można wyliczać przez długi czas: skarb marek niemieckich, skarb monet pruskich, skarb z Milany itp. Podziemia tego miasta na pewno kryją o wiele więcej – badania trwają dalej.


Zobacz Podobne Artykuły