Jak nauczyć dzieci aktywnego spędzania czasu?

Psychologowie i pedagodzy bardzo często alarmują dzisiaj o tym, że polskie dzieci w niewłaściwy sposób spędzają swój czas wolny. Zdecydowaną większość czasu spędzają one w domu przed komputerem grając w gry albo oddają się innym rozrywkom z użyciem gadżetów elektronicznych. Nie dość, że dzisiejsze dzieci prawie w ogóle nie czytają książek, to na dodatek mało się ruszają.

Pedagodzy ubolewają nad tym, że bardzo trudno jest zachęcić współczesne dzieci do uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Dawniej, gdy tylko nastały ferie czy wakacje letnie, dzieci całymi dniami przebywały na podwórkach i boiskach. Dzisiaj bardzo trudno jest ich do tego zachęcić. Warto jednak zauważyć, że wiele tutaj zależy od rodziców, którzy swoim postępowaniem dają przykład dzieciom. Jeśli rodzice sami są aktywni, regularnie uprawiają sport, wyjeżdżają na urlopy, z reguły są w stanie swoimi pasjami zarazić także dzieci.

Bardzo ważne jest, aby dać dziecku możliwość poznania różnorodnych aktywności fizycznych, ale także dać możliwość wyboru. Rodzice dość często niepotrzebnie zmuszają dziecko do sportu, który oni sami uważają za atrakcyjny. Tymczasem dziecko może mieć inne zdanie i warto to uszanować, bo uprawianie sportu, którego się nie lubi nie prowadzi do niczego dobrego.

Zachęcanie do poznania nowych sportów można rozpocząć od zakupu przyrządów sportowych. Mogą to być hulajnogi, łyżworolki czy rowery. Dla chłopców dobrym wyborem będą piłka i buty do gry w nogę albo deskorolki. Dziecko ma wtedy możliwość przetestowania nowego sprzętu i często zdarza się tak, że nowy sport staje się prawdziwą pasją.

Rodzice powinni także zabierać dziecko ze sobą na narty albo do aquaparku. Dzieci swoich rodziców zwykle darzą autorytetem, dlatego tym łatwiej jest je przekonać do uprawiania sportu, gdy widzą, że rodzic też to robi i w dodatku może im pokazać krok po kroku jak należy pływać czy jeździć na nartach. Wreszcie do procesu oswajania ze sportem warto włączyć wspólne oglądanie meczów i kibicowanie, na stadionie albo tylko przed telewizorem.

Zobacz Podobne Artykuły