Wzrost znaczenia sektora usług

We wszystkich wysoko rozwiniętych krajach świata to usługi stanowią przeważającą część PKB. Nam Polakom jeszcze daleko jest do takiej sytuacji, niemniej jednak na przestrzeni ostatnich lat możemy obserwować wzrost znaczenia usług i powstawanie coraz większej liczby firm usługowych. W naszej gospodarce ciągle dużą rolę odgrywa rolnictwo, w którym zdaniem ekspertów pracuje zbyt wiele osób. Stosunkowo duży udział odgrywa także przemysł.

Cechą bogatych społeczeństw jest fakt, że większość usług zlecana jest na zewnątrz. My Polacy ciągle jesteśmy zbyt biedni, aby na co dzień zatrudniać osoby do sprzątania, regularnie jadać na mieście czy zatrudniać firmy do najdrobniejszych prac wykończeniowych. Powoli jednak zaczyna się to zmieniać. Jeszcze nie tak dawno większość Polaków myła swoje samochody na podwórkach i podjazdach, dzisiaj już masowo korzystamy z usług myjni. Częściej odwiedzamy także bary i restauracje. Spotkania rodzinne z okazji chrzcin czy komunii dawniej odbywały się w domach, a dzisiaj zdecydowana większość osób takie przyjęcia organizuje w lokalach. Polacy coraz częściej w czasie urlopów wyjeżdżają poza swoje miejsce zamieszkania.

Gdy mamy do wykonania jakąś usługę na przykład naprawę hydrauliczną czy malowanie zaczynamy kalkulować. Liczymy swój czas i alternatywne utracone zarobki w razie samodzielnego wykonywania pracy. Bardzo często okazuje się, że lepiej jest zatrudnić fachowca. Coraz częściej korzystamy także z usług doradczych. Porady prawne czy księgowe cieszą się dużym wzięciem. Zamiast samodzielnie zgłębiać trudne problemy lepiej powierzyć je fachowcom. Dobry radca prawny będzie bardzo pomocy, a wynagrodzenie jakie pobierze kancelaria prawna wcale nie musi być wysokie.

Na popularności zyskują dzisiaj także usługi związane ze spędzaniem czasu wolnego. Chętnie chodzimy do kina, do klubu fitness, na pływalnię, do centrum handlowego czy do kręgielni. Minęły już czasy, gdy Polacy przesiadywali przed telewizorami. Dzisiaj lubimy swój czas wolny spędzać aktywnie i ciekawie.

Zobacz Podobne Artykuły