Jak urządzić kuchnie

W naszych domach w ostatnich latach zagościła moda na przestrzenie otwarte, minimalizm i funkcjonalność. W tym duchu obecnie projektuje się kuchnie. Najczęściej kuchnie otwierają się na salon lub są połączone z jadalnią. Przestrzeń kuchenną od salonu czy jadalnie oddziela najczęściej lada barowa, przy której coraz częściej od strony jadalnej, stoją wysokie hokery. By lepiej zagospodarować przestrzeń w kuchni, rezygnuje się z typowych szafek a na ich miejsce pojawiają się w pełni zabudowane półki na całą jedną ścianę.

Fronty z płyt MDF pozwalają na łatwiejsze utrzymanie porządku. Urządzenia kuchenne takie jak lodówka czy piekarnik również kupujemy takie, które można zabudować, to oszczędza przestrzeń, ale przede wszystkim sprawia, że kuchnia wygląda znacznie bardziej nowocześnie. W kuchni jednak potrzebne są również blaty i zlewozmywak. Często zlewozmywak znajduje się w części kuchni ukrytej za barową ladą, co ułatwia sprzątanie po posiłkach. Brudne naczynia z jadalni trafiają na ladę a stamtąd do zlewu czy też od razu do zmywarki, która najczęściej montowana jest obok zlewu, by wygodniej było wkładać do niej pobieżnie oczyszczone naczynia z resztek.

Wokoło kuchenki są blaty, coraz częściej są to blaty kamienne lub ze specjalnej płyty, która ma wysoką wytrzymałość na ścieralność. To znacznie ułatwia przygotowanie posiłków a później sprzątanie po nich. Sama kuchenka to najczęściej blat z palnikami, a piekarnik jest zabudowany w innej części kuchni, tak, żeby to było maksymalnie funkcjonalne, nie zmuszało nas do niepotrzebnego kucania, by zajrzeć do piekarnika, czy nasze ciasto czy też obiad jest już gotowy. Dzięki temu, pod blatem z palnikami możemy mieć szafki na naczynia np garnki, patelnie, szuflady na sztućce czy potrzebne produkty. To znacznie polepsza organizację pracy w kuchni.

Wszystkie te rozwiązania sprawdzają się zarówno w niewielkich jak i bardziej przestronnych kuchniach. Dodatkowo w większych kuchniach można zrobić wyspę, miejsce pośrodku, gdzie zamontujemy kuchenkę, tak by jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń, tak byśmy nie byli zmuszeni do zbyt długich marszów wzdłuż i wszerz pomieszczenia. Oświetlenie kuchni to osobna sprawa. Najmodniejsze jest obecnie oświetlenie punktowe. Lampy nisko zawieszone nad blatem, tak by dokładnie mieć oświetlone miejsce, gdzie przygotowujemy posiłek. Nad kuchenką obowiązkowo okap z dobrym oświetleniem. W pozostałych miejscach wystarczą niewielkie reflektorki zawieszone czy to pod sufitem czy też na ścianach.

Zobacz Podobne Artykuły