Demontaż samochodów

Dbałość o środowisko naturalne oraz pro-ekologiczne podejście do wielu spraw związanych z działalnością człowieka, skłoniły także branżę motoryzacyjną do bardziej konkretnych i zdecydowanych kroków prowadzących do ułatwienia, a przede wszystkim rozpropagowania tematu złomowanie aut. Złomowanie pojazdów zobacz tu dla ich właścicieli zawsze było czynnością niechętnie wykonywaną, a jeśli już należało tego dokonać, czy to przez wzgląd na wiek samochodu, czy też w wyniku uszkodzeń powypadkowych, czyniono to na zasadzie porzucania aut w miejscach rzadko uczęszczanych, topiono je, czy też w najlepszym razie pozostawiano samym sobą na ulicach, przydomowych placach, gdzie tocząc nierówną walkę ze zjawiskami atmosferycznymi, niszczały i rdzewiały, szpecąc okoliczny krajobraz. Sprawa uległa zdecydowanej poprawie, gdy za złomowanie aut wzięły się firmy powołane do działalności w tym właśnie zakresie. Niejednokrotnie w takich właśnie miejscach, złomowanie aut odbywa się nieodpłatnie, w sposób szybki i fachowy. Przy okazji wyspecjalizowani pracownicy takich firm, swą działalnością pomagają nie tylko tym, którzy decydują się na złomowanie pojazdów do nich należących ale i naturalnemu środowisku.

Nie wielu z Nas miało okazje poznać procesy związane z demontowaniem aut lub ich złomowaniem, są to działania których z reguły kompletnie nie bierzemy pod uwagę w wypadku własnego ukochanego samochodu…a jednak. Należy przecież pamiętać że stacje demontażu i złomowania pojazdów, nie ograniczają się wyłącznie do przyjmowania aut wysłużonych technicznie, ale również dokonują rozbiórek i utylizacji samochodów w miarę nowych, pochodzących np. z wypadków. Demontaż samochodów, to proces technologicznie złożony, jednakże niezbędny w kwestii recyklingu samochodów. Proces ten dokonywany jest w miejscach do tego przeznaczonych, odpowiednio przygotowanych i wyposażonych, jakimi są stacje demontażu pojazdów, gdzie demontaż samochodów wycofanych z eksploatacji kończy się ich przetwarzaniem, odzyskując części używane. Odzyskiwane części cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku wtórnym. Auta używane o większym przebiegu, często naprawiane są właśnie takimi podzespołami z rynku wtórnego.

Demontaż samochodów, to proces wieloetapowy i złożony, szczegółowo opisany w dokumentach ustawodawczych i wykonawczych, literalnie określających zasady i przebieg demontażu pojazdu. Należy nadmienić, iż nie tylko sam proces jakim jest demontaż samochodów określany jest i szczegółowo opisany w przepisach, ale i procedury funkcjonowania stacji demontażu pojazdów precyzyjnie przedstawione są w dokumencie technologii demontażu pojazdów. Prawidłowo przeprowadzony demontaż samochodów to ogromny handicap dla naszego środowiska naturalnego, z którym powinniśmy koegzystować w jak największej symbiozie, dbać o nie i chronić. Ale niestety, demontaż samochodów w polskich warunkach, to wciąż zakłady otwarte, stawiane pod gołym niebem, ze stanowiskami bardzo słabo wyposażonymi technicznie. I na nic zdają się wtedy rygorystyczne przepisy i normy.

Zobacz Podobne Artykuły