Jak wybrać uczciwy sklep internetowy

Wirtualne zakupy z dnia na dzień zyskują coraz więcej zwolenników. Chętniej, częściej i więcej kupujemy w Polsce przez Internet oraz wymieniamy liczne zalety tej formy kupowania. Po pierwsze bowiem wiadomo, że online mamy okazję kupować taniej, po drugie dostajemy w sieci produkty trudno dostępne, a po trzecie kupujemy wygodniej, bo bez potrzeby wychodzenia z domu. Warto jednak wiedzieć, jak w internecie kupować mądrze, czyli bezpiecznie. Bo to właśnie tego, że zostaniemy oszukani przez wirtualnych sprzedających boimy się najbardziej.

Aby wybrać uczciwy sklep internetowy warto zachować ostrożność i zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, pamiętajmy o tym, że wszystkie sklepy internetowe, niezależnie od tego, czy wirtualnie sprzedają dodatkowo, czy działają wyłącznie online, muszą mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Zatem każdy sklep działający w sieci to firma w rozumieniu prawnym i odpowiada prawnie za czy produkty, jakie ma w swojej ofercie.

Jako że kupując w internecie nie wchodzimy do fizycznie istniejącego sklepu, nie bierzemy od razu do domu tego, co kupujemy, warto sprawdzić, czy firma faktycznie istnieje. Na stronie powinien być podany kontakt do sprzedającego, a także takie informacje, jak NIP, wpis do rejestru firm oraz dokładne dane firmy.

Dzięki temu możemy sprawdzić, czy firma faktycznie istnieje. Jeżeli sklep internetowy nie zamieszcza żadnych informacji o firmie, nie udostępnia adresu firmy, niekoniecznie chętnie przedstawiając się swoim klientom, powinno to obudzić naszą czujność. Lepiej nie ryzykować i nie kupować u niewiadomych handlujących. Nawet dochodzenie swoich praw, gdy zostalibyśmy przez sklep oszukani, byłoby utrudnione.

Bardzo prostym sposobem na sprawdzenie tego, czy sklep internetowy jest uczciwy, jest poszukanie o nim opinii w Internecie. Jest bardzo wiele forów, na których ludzie wyrażają swoje opinie o określonych sprzedających oraz oczywiście specjalnych serwisów, na których ludzie oceniają jakość produktów pochodzących z różnych sklepów oraz sposób obsługi klienta przez nich. Jeżeli od razu widać, że o sklepie, w którym zamierzamy kupić (coś w zaskakująco atrakcyjnej cenie) jest bardzo dużo negatywnych komentarzy od ludzi, od razu powinniśmy zrezygnować z kupowania w nim.

Pamiętajmy o tym, że za zakupy w sieci w większości sklepów możemy zapłacić za pobraniem. Oznacza to, że kurier przywiezie do nas przesyłkę i dopiero wówczas za nią zapłacimy. Dzięki temu również sprzedającemu będzie zależało na tym, aby jak najszybciej wysłać do nas towar, a szanse na to, że zostaniemy oszukani i nie otrzymamy przedmiotu, znacznie zmaleją.

Na zakończenie pragnę podkreślić, że sklep internetowy to doskonała szansa na tańsze kupowanie. Wystarczy, że będziemy unikać podejrzanych sklepów, sprzedających. Dobrze zwrócić uwagę na samo wykonanie sklepu. W końcu już sama witryna świadczy o profesjonalizmie sprzedającego.

Nieuczciwi sprzedający są na szczęście dziś szybko demaskowani, a praktyki sprzedawców mające na celu naciągnąć nas na wydanie pieniędzy na towar, który nie jest tego wart, bogato komentowane na forach, czy społecznościówkach.

Zobacz Podobne Artykuły