Linki witryn w Google

Normal 0 21 MicrosoftInternet Explorer4
Linki witryn (Sitelinks) to odnośniki do podstron serwisu pojawiające się w organicznych wynikach wyszukiwań (a od niedawna także w linkach sponsorowanych AdWords) widoczne pod adresem strony internetowej. Od początku istnienia linków witryn ich sposób wyświetlania się ulegał pewnym zmianom. (wyświetlane były w dwóch kolumnach lub w jednej linijce).
Linki witryn generowane są automatycznie przez wyszukiwarkę Google – dla dużych serwisów internetowych, posiadających przejrzystą nawigację, i znajdujących się w czołówce wyników wyszukiwań.

Jaki jest cel sitelinks?
Chodzi o wygodę użytkowników i skrócenie czasu wyszukiwania. Linki witryn mogą stanowić bardzo duże ułatwienie dla użytkowników, umożliwiając im dotarcie do konkretnej podstrony już z poziomu wyników wyszukiwań, bez konieczności wchodzenia na stronę główną. Nadrzędnym kryterium generowania przez Google linków witryn jest ich użyteczność oraz trafność w stosunku do zapytania.

Czy można manipulować linkami witryn?
Linki witryn zwiększają powierzchnię zajmowaną przez daną stronę w wynikach wyszukiwań, więc są łakomym kąskiem. Niestety nie istnieje narzędzie gwarantujące przydzielenie takich linków danym podstronom serwisu, nie mamy także wpływu na ich wybór. Choć linki pokazują się automatycznie, można je zablokować.

Specjaliści wskazują na różne czynniki, które mogą być brane pod uwagę przez wyszukiwarkę w przydzielaniu linków witryny. Często wymieniane są takie zagadnienia jak: ruch na konkretnych podstronach, zachowania Internautów na podstronach, umiejscowienie linków w serwisie, linki przychodzące, a także PageRank danych podstron, a nawet wiek witryny.

Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które z tych czynników, i w jakim stopniu, mają realny wpływ na przydzielanie linków witryny. Warto zauważyć, że wszystkie te czynniki budują jakość podstron, która z pewnością ma duże znaczenie dla wyszukiwarki. Dlatego odpowiednia optymalizacja witryny pod kątem przejrzystości i dobrej nawigacji jest bardzo wskazana.

Czy linki witryn mają wpływ na popularność strony?
Wiele zagadnień wymaga jeszcze szczegółowych badań i analiz, między innymi: w jaki sposób obecność linków witryny przekłada się na klikalność i ruch na stronie, czy dodatkowo zwiększa zaufanie użytkowników do serwisu internetowego, wskazując na jego profesjonalizm. Trudno to ocenić, ponieważ linki witryn przydzielane są stronom na pierwszych pozycjach, które już cieszą się dużą popularnością i zaufaniem Internautów.

Zobacz Podobne Artykuły