Dobór asortymentu w sklepie

W Polsce działa bardzo dużo małych firm handlowych, które zajmują się sprzedażą różnego rodzaju produktów. Wiele z tych sklepów funkcjonuje słabo, choć z pozoru wydaje się, że powinno być inaczej. Często są to sklepy położone w bardzo dobrych punktach lokalizacyjnych, które nie mają wygórowanych cen, jednak cały czas narzekają na niedostatek klientów.

Różne mogą być powody takiego stanu rzeczy. Czasem jest to mało sympatyczna obsługa, innym razem ciasnota czy złe wyeksponowanie towarów. Najczęściej jednak problem tkwi w niewłaściwym doborze towarów do sprzedaży. Każdy, kto decyduje się na działalność handlową powinien zawczasu dobrze się zastanowić, jakim asortymentem będzie handlować.

Zdecydowanie najbardziej wskazane jest wybieranie towarów, na których dana osoba dobrze się zna. Jeśli więc ktoś pracował już w sklepie sprzedającym zegarki, z powodzeniem może otworzyć stoisko w centrum handlowym, gdzie będzie oferował klientom zegarki Casio czy też zegarki Diesel. Są to bardzo dobrze znane i sprawdzone marki, dlatego nie będzie problemu ze znalezieniem klientów na takie produkty. Ktoś, kto ma doświadczenie będzie najlepiej potrafił opowiedzieć, jakie funkcje mają poszczególne zegarki damskie, zegarki męskie oraz młodzieżowe zegarki typu Casio G Shock. Osoba taka bez problemu może również otworzyć sklep internetowy z zegarkami.

Każdy asortyment wymaga dużej znajomości specyfiki danego rynku. Jeśli więc ktoś prowadzi butik z odzieżą powinien bardzo wnikliwie obserwować swoich klientów, pytać ich o zdanie i analizować, jakie ubrania sprzedają się najlepiej. Wiele osób robi ten błąd, że wstawia do oferty to, na czym może najwięcej zarobić albo dobiera artykuły tylko i wyłącznie według własnego gustu, tymczasem gusta klientów są bardzo różne.

Tym, co również odstrasza klientów od sklepu jest ciągle ten sam asortyment. Wiele sprzedawców jest zbyt leniwych, aby szukać nowych dostawców, wolą pozostawać przy tym co bezpieczne i sprawdzone. Jest to jednak działanie na krótką metę.

Zobacz Podobne Artykuły