Jak zyskujemy na domu energooszczędnym?

Podejmując decyzje o budowie własnego domu zostajemy postawieni w roli inwestora na głowie, którego spoczną wszystkie (a przynajmniej) większość prac związanych z załatwieniem formalności, dokumentów, działki czy też te związane z wyborem projektu domu.

Jeżeli naprawdę myślimy o przyszłości i chcemy zadbać o nasz domowy budżet warto już zawczasu pomyśleć o domu pasywnym albo przynajmniej o domach energooszczędnych. Temat bardzo modny ostatnio i równie ciekawy. Czym jest dom energooszczędny i co zyskamy albo ile zaoszczędzimy na takiej inwestycji?

Dom energooszczędny w porównaniu do tradycyjnego znanego nam budownictwa powinien przede wszystkim cechować się niższym zapotrzebowaniem na energię cieplną. Średnio zapotrzebowanie na energię cieplną domu wybudowanego zgodnie z projektem energooszczędnym jest od dwóch do trzech razy mniejsze niż w przypadku normalnego domu. (oczywiście wynik ten i tak jest znacznie niższy niż w przypadku domów pasywnych gdzie można nawet osiągnąć ośmiokrotnie niższe zapotrzebowanie). Co sprawia, że domy tego typu wymagają mniej energii dostarczonej?

Podstawą całej inwestycje jest odpowiednia izolacja. Stosowanie bardzo dobrej jakości termoizolacji w możliwie wszystkich miejscach jak choćby: okna, przegrody, ściany itp. Drugą sprawą są właśnie okna, które powinny być specjalnie wybrane do tego rodzaju domu. Często stosowanym rozwiązaniem jest umiejscowienie całego domu tak by możliwie jak najdłużej był oświetlany poprzez promienie słoneczne. Na koniec w takim domu warto zainstalować odpowiedni system wentylacji (np. razem z rekuperatorem), który również odzyska większość ciepła z powietrza, które będzie usuwane z domu.

Zobacz Podobne Artykuły