Drony dzięki niewielkim rozmiarom i coraz bardziej cichym napędom mają ogromne zastosowanie w policji, wojsku oraz innych służbach mundurowych. Pozwalają śledzić podejrzanych, kontrolować natężenie ruchu na drodze czy też poszukiwanie osób zaginionych. Prosta obsługa i ogromne możliwości techniczne sprawiają, że drony bez trudu docierają tam, gdzie nawet najlepiej wyszkoleni żołnierze lub policjanci dotrzeć nie mogą.
W Polskiej Policji drony najczęściej używane są w drogówce. Wyłapują łamiących przepisy ruchu drogowego skuteczniej niż wozy patrolowe, nawet te nieoznakowane. Dyskretnie wiszące nad drogą są bowiem ignorowane przez kierowców czujących się bezkarnie. Drony rejestrują ruchy samochodu i jego prędkość, bez trudu więc wyłapywane są wykroczenia oraz przekroczenia prędkości. Innym zastosowaniem dronów w policji są akcje poszukiwania zaginionych, szczególnie po mroku i w trudno dostępnych miejscach.
Drony te wyposażone są w kamery termowizyjne zatem niejednokrotnie są skuteczniejsze niż oczy ludzkie a nawet węch wyszkolonych psów poszukiwawczych. Drony sprawdzają się również w przypadkach alarmów bombowych, gdy trzeba sprawdzić podejrzany pakunek. Ewentualna strata drona jest bowiem mniej dotkliwa niż straty w ludziach. Zamiast więc funkcjonariuszy, to właśnie dron podlatuje do pakunku a operator a pomocą podglądu z kamery może ustalić na ile dany przedmiot jest niebezpieczny. W rozwiniętych krajach takich jak USA drony wykorzystuje się już nawet do śledzenia podejrzanych na ulicach.
Podobne zastosowanie drony mają w wojsku i służbach granicznych. Drony wykrywają osoby próbujące nielegalnie przekroczyć granicę, przemytników a w akcjach wojskowych sprawdzają się min, jako jednostki szpiegujące. Niewielkie, ciche drony są w takich akcjach skuteczniejsze od ludzi, którzy jednak mają ograniczone możliwości kamuflażu. Wojsko posiada również znacznie większe drony uzbrojone nie tylko w oko kamery ale również broń, nawet znacznego kalibru. Bezzałogowe statki powietrzne tego typu sprawdzają się w rejonach walk, gdzie zbyt ryzykowne jest wysłanie oddziału. Do niedawna drony w służbie wojska czy policji oglądało się jedynie w filmach sci-fi. Dziś powoli staje się to codziennością nie tylko w USA ale również w mniej rozwiniętych technologicznie krajach, jak Polska.