Chcąc zachować swój dywan w czystości i zadbać o jego kondycję decydujemy się na używanie różnego rodzaju środków, wybieramy także spośród kilku sposobów ich prania. Jednym z najbardziej popularnych i od lat stosowanych sposobów czyszczenia dywanów, wykładzin i tapicerek jest pranie ekstrakcyjne, przeprowadzane za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. ekstraktora. Pranie metodą ekstrakcyjną bywa także nazywane czyszczeniem natryskowo-ssącym.
Potoczna nazwa wiele mówi o stosowanej metodzie: pranie ekstrakcyjne składa się, bowiem z dwóch lub trzech etapów. Pierwszym z nich jest rozpuszczenie wszelkiego brudu (zarówno tego powierzchniowego jak i głębokiego) za pomocą wstępnego spryskania. Środek czyszczący jest wówczas wprowadzany pod dużym ciśnieniem w struktury tkaniny czyszczonej. Brud wytrącony z materiału jest natychmiastowo odprowadzany do oddzielnego pojemnika za pomocą końcówki ssącej.
Trzeci, dodatkowy etap, to odplamianie. Nie jest ono zawsze konieczne, stosuje się je jedynie w wyjątkowych przypadkach. Mówiąc o trzech etapach prania ekstrakcyjnego mamy oczywiście na myśli działania następujące po dokładnym odkurzeniu i szczotkowaniu, które także może być przeprowadzone maszynowo, za pomocą odkurzacza ze specjalną szybkoobrotową szczotką. Najważniejszą zaletą prania ekstrakcyjnego jest brak konieczności przemoczenia dywanu, w związku z czym czas schnięcia jest znacznie krótszy, a struktura tkaniny nie jest narażona na osłabienie. W praniu ekstrakcyjnym stosuje się środki nisko pieniące, które nie pozostawiają osadu w i na tkaninie, dzięki czemu nie trzeba odkurzać tkaniny po czyszczeniu. Brak osadu ma dodatkową zaletę: tkanina dłużej pozostaje odporna na zabrudzenia.
Pranie ekstrakcyjne w przełożeniu na długofalowe efekty jest tańsze niż pozostałe metody. Przede wszystkim tkanina zostaje gruntownie oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń, dzięki czemu unikamy ich ponownego pojawienia się na powierzchni. Zostają usunięte zarówno zabrudzenia sypkie (kurz, resztki jedzenia, błoto itp.) jak i tłuste plamy. Dla wielu osób ważne jest także to, że od razu widać efekty: brud, który został wydobyty z wnętrza dywanu, wykładziny czy tapicerki jest widoczny w zbiorniku maszyny ekstrakcyjnej. Jak na dłoni widać zatem, co do tej pory tkwiło w tkaninie. Niebywale ważny jest też sam sprzęt którym wykonuje się usługę czyszczenia. Najlepszy sprzęt okazuje się być na wyposażeniu małych i średnich firm, ale renomowanych z długoletnia tradycja. Największe”molochy” wypracowują sprzęt do przysłowiowego końca a najęci pracownicy najczęściej nie dbają o wykonanie usługi tak jak pod okiem szefa w małej firmie o dobrej renomie. Warto o tym pamiętać zlecając usługę.