Przywykliśmy do tego, że zakładając lokaty bankowe, wszystkie osiągane na nich zyski otrzymujemy dopiero po upływie okresu obowiązywania umowy z bankiem. Czy wszystkie lokaty bankowe funkcjonują w podobny sposób? Otóż nie.
Wystarczy tylko wspomnieć o lokatach rentierskich, produkcie bankowym, który nie jest jeszcze w naszym kraju zbyt popularny, który jednak ma naprawdę wiele zalet. Czym właściwie charakteryzuje się typowa lokata rentierska? Lokata ta umożliwia nam korzystanie z zysków z lokaty na bieżąco. Po wpłaceniu określonego kapitału na lokatę, na podane konto bankowe będą systematycznie przelewane zyski z niej – zwykle przelewy następują w miesięcznych odstępach. W praktyce oznacza to dla nas, że zyski z lokaty są w zasadzie regularnym stabilnym dochodem.
Dlaczego tego rodzaju lokaty bankowe są godne polecenia? Przede wszystkim z tego względu, że jest to inwestycja zupełnie bezpieczna, kwota kapitału, który zgromadziliśmy pozostaje stała. Jednocześnie oszczędności pozwalają nam na korzystanie z dodatkowych środków. Naturalnie lokaty rentierskie nie mają zbyt wysokiego oprocentowania, zwykle jest to około 5% , choć jeden z banków oferuje nawet 6,85%. Jeśli przejrzymy jakiś ranking lokat, będziemy mieć już całkowitą pewność, że jest to dość typowe oprocentowanie depozytów pieniężnych. W wielu przypadkach oprocentowanie lokat rentierskich jest zmienne i w dodatku zależy od tego, jaką kwotę kapitału chcemy zainwestować.
Naturalnie nawet najlepsze lokaty rentierskie cechują się wysoką kwotą minimalną inwestycji. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ, jeśli chcemy, by uzyskiwany każdego miesiąca dochód miał „przyzwoitą” wysokość, konieczne będzie wpłacenie na lokatę większej kwoty. Jeden z banków ustalił minimalną kwotę inwestycji na 150.000 zł. Choć znajdziemy na rynku także lokaty rentierskie, na które możemy wpłacić nawet 1000 zł.
Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach banki dopuszczają możliwość negocjowania warunków lokaty rentierskiej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy to wpłacamy kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych lub wyższe – wtedy to możemy np. liczyć na nieco wyższe oprocentowanie lokat, które nas interesują. Typowe lokaty rentierskie to zazwyczaj zobowiązanie długoterminowe. Zazwyczaj umowa obowiązuje przez okres minimum roku, przeważnie zaś dotyczy 3 lat. Lokaty rentierskie zwykle są automatycznie odnawiane po upływie czasu obowiązywania umowy.